Witamy na Forum e-Poniatowa.pl !!!

Forum e-Poniatowa.pl to miejsce spotkań mieszkańców Poniatowej i okolic. Znajdziesz tutaj wiele cennych informacji z naszego miasta. Zastanawiałeś się ile jest ulic czy bloków w Poniatowej? Czy wiedziałeś, że pierwszy stadion Stali Poniatowa znajdował się przy skrzyżowaniu ulic Nałęczowskiej i Kraczewickiej? Te i inne informacje znajdziesz właśnie tutaj.
Aby w pełni korzystać z forum zarejestruj się już teraz i dołącz do grona forumowiczów e-Poniatowa.pl !!!

Ogłoszenie 
W związku z coraz częstszymi zarzutami i oskarżeniami skierowanymi w nasza stronę odnośnie komentarzy
zamieszczanych na forum informujemy, że
nie ponosimy odpowiedzialności za treść wpisów zamieszczanych przez użytkowników forum.
Wszyscy użytkownicy są poinformowani o konsekwencjach związanych z zamieszczaniem łamiących regulamin wpisów.
Informujemy również, że istnieje możliwość zgłaszania administracji forum wpisów naruszających regulamin.

>>ZAPOZNAJ SIĘ Z REGULAMINEM FORUM <<

Poprzedni temat «» Następny temat
Poniatowa w obiektywie
Autor Wiadomość
Brait 
StaryWyga

Wysłany: |11 Maj 2010|, o 07:54   

1. Ten budynek wygląda mi na niemiecki, jest to zrobione przy wlocie torów na teren dawnej EDY, czyżby to była kiedyś strażnica, legitymowano tu żydków przyjeżdżających do obozu?

2.

Sorry za jakość, robione telefonem na szybciocha.

Marceli Szpak 
StaryWyga

Wysłany: |11 Maj 2010|, o 09:45   

Po pierwsze brzydkie określenie pewnej społeczności a po drugie zdjęcia się nie wyświetlają, przynajmniej mi nie wiem jak Wam :)

Brait 
StaryWyga

Wysłany: |11 Maj 2010|, o 10:13   

Marceli Szpak napisał/a:
Po pierwsze brzydkie określenie pewnej społeczności a po drugie zdjęcia się nie wyświetlają, przynajmniej mi nie wiem jak Wam :)

mam konstytucyjnie zapewnioną wolność słowa, jeżeli kogoś to dotyka wystosuje pozew wobec mnie, jeżeli nie.. zachowa to dla siebie. Z dwóch źródeł wiem że się wyświetlają, mi także.

Marceli Szpak 
StaryWyga

Wysłany: |11 Maj 2010|, o 11:14   

Obecnie pracuję na Linixie być może dlatego.
Wolność słowa to nie wszytko - jest też kultura osobista. Czasem warto zachować dla siebie co się myśli o innych.

Brait 
StaryWyga

Wysłany: |11 Maj 2010|, o 11:44   

ot to całe szczęście że to wyrażenie nie jest ani wulgaryzmem, ani eufemizmem ani niczym innym co można by podciągnąć pod poszanowanie, kulturę itd do czego zauważyłem mamy ostatnio sporą tendencję, jako Polacy, nie odróżniając przekleństwa od wulgaryzmu itp, mówimy o czyjejś kulturze, to tak jak o homoseksualistach mówić "homosie" bo komuś może słowo na G.. się z kałem kojarzyć :D -by . pewien szalony polityk.

grzegorz_sykut 
MałoPostowiec

Wysłany: |11 Maj 2010|, o 12:08   

Rzeczony budynek to w zasadzie resztki tak zwanej wagi wagonowej. Dosyć powszechnego urządzenia na stacjach kolei wąskotorowych. Działało to mniej więcej tak, że ustawiony na torze wagon był ważony (odczyt był możliwy właśnie na wskaźnikach mieszczących się w tym budyneczku).

Należy pamiętać, że w latach świetności kolejka nie tylko woziła pracowników EDY ale również prowadziła liczne przewozy towarowe. A wiadomo, każdy chce płacić za to co rzeczywiście dostaje a nie to co na papierze, więc waga służyła chociażby do sprawdzenia ile węgla znajduje się w węglarce.

Błędne jest więc kojarzenie wspomnianego budynku z czarnym okresem istnienia obozu na terenie zakładu.
Poza tym styl architektoniczny ewidentnie nawiązuje do okresu mocno powojennego.
Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej

Marceli Szpak 
StaryWyga

Wysłany: |11 Maj 2010|, o 12:21   

Waga m.in. do ważenia przywożonego węgla do kotłowni ;)
Ostatnio zmieniony przez Marceli Szpak |11 Maj 2010|, o 15:55, w całości zmieniany 1 raz  

Brait 
StaryWyga

Wysłany: |11 Maj 2010|, o 13:20   

i wszystko jasne ;)

PAWEŁ 
StaryWyga

Wysłany: |11 Maj 2010|, o 16:18   

Nie do końca, ponieważ budynek powstał raczej przed wojną. Stylem i materiałem z którego go zbudowano nawiązuje do budynków, które oddano przed wojną.
Kolejka została poprowadzona do zakładów przed wojną. Dowodem są zdjęcia z czasów wojny. (rampa kolejowa itp), z resztą kolej była w tamtym czasie podstawowym środkiem transportu.
Do zakładów planowano, chyba w czasie wojny, przedłużyć linię kolejową o normalnym rozstawie szyn z Kraśnika. W podchodelskich lasach zachowały się nasypy pod tory..

Brait 
StaryWyga

Wysłany: |11 Maj 2010|, o 16:39   

szkoda że ta inwestycja z tamtych lat nie doszła do skutku, gdyby dziś tereny Edy były połączone, szynami z krajową siecią miałoby to chyba realny-duży wpływ na przedsiębiorczość spółek.

PAWEŁ 
StaryWyga

Wysłany: |11 Maj 2010|, o 17:18   

Kiedy natknąłem się podczas grzybobrania w lasach na wyraźne nasypy również tak pomyślałem. Ale najprawdopodobniej była to inwestycja prowadzona przez Niemców. Aczkolwiek planujący zakłady COPu zapewne o takim połączeniu myśleli również.

grzegorz_sykut 
MałoPostowiec

Wysłany: |11 Maj 2010|, o 17:55   

Tak jest. Plan połączenie EDY torem normalnym to był pomysł Niemców z czasów okołowojennych. W przyszłości tematu nigdy nie podjęto.

Jeżeli zaś chodzi o wąskotorowe połączenie to jeszcze na stronie EDY z około 2000 roku (chyba jednej z ostatnich za czasów funkcjonowania zakładu) zachwalano wartość inwestycyjną zakładu chwaląc się czynnym połączeniem kolejowym. Niestety pomysł nie przetrwał i część torów na terenie zakładu w 2004 roku rozebrano.
Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej

PAWEŁ 
StaryWyga

Wysłany: |11 Maj 2010|, o 22:00   

Drogi Grzegorzu jeśli masz jakieś, materiały potwierdzające taką wersję projektów budowy linii kolejowej od strony Kraśnika i nic nie stoi na przeszkodzie to chętnie obejrzałbym takie plany.

Marceli Szpak 
StaryWyga

Wysłany: |11 Maj 2010|, o 22:09   

Ale to już w innym temacie Panowie ;)

losio96 
StaryWyga

Wysłany: |6 Cze 2010|, o 17:08   

Kilka zdjęć z Poniatowej dzisiaj.

To tyle :)

Odpowiedz do tematu