Witamy na Forum e-Poniatowa.pl !!!

Forum e-Poniatowa.pl to miejsce spotkań mieszkańców Poniatowej i okolic. Znajdziesz tutaj wiele cennych informacji z naszego miasta. Zastanawiałeś się ile jest ulic czy bloków w Poniatowej? Czy wiedziałeś, że pierwszy stadion Stali Poniatowa znajdował się przy skrzyżowaniu ulic Nałęczowskiej i Kraczewickiej? Te i inne informacje znajdziesz właśnie tutaj.
Aby w pełni korzystać z forum zarejestruj się już teraz i dołącz do grona forumowiczów e-Poniatowa.pl !!!

 Ogłoszenie 
W związku z coraz częstszymi zarzutami i oskarżeniami skierowanymi w nasza stronę odnośnie komentarzy
zamieszczanych na forum informujemy, że
nie ponosimy odpowiedzialności za treść wpisów zamieszczanych przez użytkowników forum.
Wszyscy użytkownicy są poinformowani o konsekwencjach związanych z zamieszczaniem łamiących regulamin wpisów.
Informujemy również, że istnieje możliwość zgłaszania administracji forum wpisów naruszających regulamin.

>>ZAPOZNAJ SIĘ Z REGULAMINEM FORUM <<

Poprzedni temat «» Następny temat
Szczygiełki
Autor Wiadomość
Marceli Szpak 
StaryWyga
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 5027
Skąd: PeWuA
Wysłany: |23 Gru 2008|, o 20:00   SzczygiełkiZACNA HISTORIA:
1975 Założenie chóru "Szczygiełki" przez Danutę Stanisławek (po mężu Danielewicz) w Zbiorczej Szkole Gminnej w Poniatowej. Pierwsi chórzyści - to 30 dzieci z klas 1-3 Szkoły Podstawowej; wykonano 3 koncerty w Poniatowej. Próby odbywały się na korytarzach szkolnych.
1976 Rozpoczęcie, przez Danutę Danielewicz, nauki gry na fletach podłużnych wśród małych chórzystów; szycie pierwszych strojów dla chóru. Chór przyjmuje nazwę: "Szczygiełki" ; wykonano 10 koncertów.
1977 Założenie zespołu fletowego; 13 koncertów - w tym pierwszy koncert poza Poniatową.
1978 Udział chóru "Szczygiełki" i zespołu fletowego w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych pierwsza nagroda - Puchar Kuratora oraz wytypowanie zespołu fletowego do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Na bazie zespołu fletowego powstaje "Scholares Minores pro Musica Antiqua" - powstają pierwsze stroje z epoki; 30 koncertów w Polsce (min.Lublin, Kielce, Warszawa).
1979 Nagroda Główna "Harfa Eola" dla zespołu "Scholares Minores pro Musica Antiqua" podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu "Schola Cantorum" w Kaliszu. Nagroda przyznana przez Jury pod przewodnictwem Kazimierza Piwkowskiego otworzyła zespołowi drogę do dalszych sukcesów. Pierwszy wyjazd zagraniczny Scholares - I miejsce z wyróżnieniem na Światowym Festiwalu Muzycznym w Neerpelt w Belgii; 70 koncertów - w tym 65 w Polsce i 5 za granicą (2 wyjazdy zagraniczne).
1980 Powstaje nowa placówka oświatowa pn. Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Poniatowej, które przejmuje chór "Szczygiełki" i zespół "Scholares Minores". Dyrektorem placówki zostaje Danuta Danielewicz. Nowa siedziba zespołów mieści się w piwnicy budynku PSS "Społem" przy ul. Brzozowej. Udział w programie TV pt. Stereo i w kolorze. Otrzymujemy list od p. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej; kupujemy pierwsze walizy i torby pdróżne; w zespole pojawia się pierwsza wiolonczela; 43 koncerty - 34 w Polsce i 9 za granicą (2 wyjazdy zagraniczne).
1981 To przede wszystkim pierwsze tournee do RFN i zakup pierwszego krumhornu; 37 koncertów - 17 w Polsce i 20 za granicą (2 wyjazdy).
1982 Najdłuższy, 6-tygodniowy, wyjazd do W. Brytanii. Tu poznajemy p. Henryka Baranowskiego, od którego otrzymujemy w prezencie autokar marki "Ford". W celu wspierania działalności zespołów zawiązuje się Stowarzyszenia "Musica Antiqua", którego pierwszym prezesem zostaje Naczelnik miasta Henryk Śmiech. Rok 1982 zakończyło nagranie programu w TV pt. "Scherzo wigilijne". Pierwsze społeczne prace porządkowe przy Pałacu w Kraczewicach; 68 koncertów: 11 w kraju i 57 poza Polską (3 wyjazdy).
1983 Nagranie pierwszej kasety audio przez chór "Szczygiełki" w W. Brytanii, z której to dochód przeznaczony został w całości na głodujące dzieci w Afryce; 46 koncertów: 23 w Polsce, 23 poza granicami (2 wyjazdy).
1984 Zmiana siedziby - powrót do Szkoły Podstawowej (ale ponownie piwnica !). Nagranie programu TV pt. "Wycieczka do Wilanowa". "Złota Struna" dla "Scholares Minores" na BIM w Bydgoszczy. Gościmy w Poniatowej pierwszą grupę zagraniczną - z Wielkiej Brytanii; rozpoczynamy naukę gry na skrzypcach; 105 koncertów: 71 w Polsce i 34 za granicą (2 wyjazdy).
1985 Rok Jubileuszu 10-lecia. Druga "Złota Harfa Eola" dla Scholares w Kaliszu; Dyrygentem chóru "Szczygiełki" zostaje Witold Danielewicz; 63 koncerty: 49 w kraju i 14 poza (2 wyjazdy).
1986 Zmiana siedziby - nareszcie 2 piętra przy ul.Młodzieżowej 6. Pierwsze kontakty z Towarzystwem Niemiecko -Polskim w RFN i Berlinie Zachodnim - poznajemy Christiana Schroeter'a; Nagroda Ministra Spraw Zagranicznych za propagowanie kultury polskiej za granicą; 82 koncerty: 43 w Polsce i 39 poza (5 wyjazdów).
1987 Udział chóru "Szczygiełki" we mszy św. w Lublinie z udziałem Papieża Jana Pawła II; Zdobycie pierwszego "Złotego Kamertonu" przez chór "Szczygiełki" (do tej pory były to Puchary Ministerstwa Oświaty); 59 koncertów: 46 w kraju i 13 poza Polską (3 wyjazdy).
1988 Obchody 10-lecia istnienia zespołu "Scholares Minores"; wydanie wydawnictwa jubileuszowego autorstwa Ewy Stawiarskiej; Otrzymujemy nowy autokar marki "Autosan 10-11", tym razem od Premiera Zbigniewa Messnera; kupujemy pierwsze "bluzy podróżne";. otwarcie "Domu Muzyki" w Kraczewicach - świątecznej siedziby poniatowskich zespołów, którego dyrektorem zostaje Witold Danielewicz; 57 koncertów: 41 w Polsce i 16 za granicą (5 wyjazdów).
1989 "Grand Prix" i Złota Harfa Eola dla Scholares Minores ; Złoty Kamerton dla "Szczygiełków"; 76 koncertów: 48 w Polsce i 28 za granicą (6 wyjazdów).
1990 Nagroda im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego za popularyzację polskich pieśni sakralnych w kraju i za granicą dla zespołu Scholares Minores; Zakup instrumentów ze środków Ministerstwa Kultury i Sztuki ( podanie zostało złożone 12 lat wcześniej !); ponowna "Złota Struna" na BIM w Bydgoszczy dla Scholares Minores; 116 koncertów: 49 w kraju i 67 poza (6 wyjazdów - aż 73 dni !).
1991 Pierwsze koncerty Scholares Minores w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz udział we Międzynarodowym Festiwalu "Wratislawia Cantans" ; następna "Złota Harfa Eola" dla Scholares; 64 koncerty: 45 w Polsce i 19 za granicą (2 wyjazdy).
1992 Pierwszy wspólny wyjazd dzieci z rodzicami (Gross-Siegharts w Austrii); Ponownie "Złoty Kamerton" dla chóru; w Pałacu wieszamy pierwsze portrety "zasłużonych" członków zespołów; 92 koncerty: 58 w Polsce i 33 za granicą (4 wyjazdy).
1993 Pierwszy kontakt zespołów z Janem Terlau (Holandia); kolejny Złoty Kamerton dla chóru "Szczygiełki"-młodsze pod dyr. Małgorzaty Lulek; Scholares zdobywa kolejną Złotą Strunę na BIM w Bydgoszczy; 81 koncertów:48 w kraju i 32 za granicą (6 wyjazdów).
1994 Śmierć wielkiego przyjaciela i dobroczyńcy naszych zespołów - p. Henryka Baranowskiego z Wielkiej Brytanii. Zakup długo oczekiwanych futerałów !; Rozpoczynamy naukę gry na mandolinie; zawiązuje się zespół "O sole mio"; 64 koncerty: 46 w Polsce i 18 za granicą (2 wyjazdy).
1995 Jubileusz 20-lecia; wydanie 3 tomowego wydawnictwa jubileuszowego pt. "Dzieci z Poniatowej" autorstwa Małgorzaty Michalec i Danuty Danielewicz; kolejny "Złoty Kamerton" dla chóru pod dyr. W.Danielewicza i Złota "Harfa Eola"dla Scholares Minores; 86 koncertów: 73 w kraju i 13 poza Polską (3 wyjazdy).
1996 Udział w Dniach Muzyki Oratoryjno-Kantatowych w Przemyślu; 75 koncertów: 57 w Polsce i 18 za granicą ( 3 wyjazdy).
1997 Pałeczka dyrygenta chóru przechodzi do rąk Dagmary Chylińskiej (Matysik) - ex członkini zespołów "Scholares Minores" i "Szczygiełki". Chór zdobywa kolejny Złoty Kamerton, a dyrygentka nagrodę za "Najlepszy Debiut". Pierwsza wyprawa "Scholares" do Ameryki; 96 koncertów: 64 w Polsce i 32 za granicą (3 wyjazdy).
1998 Wydanie pierwszych płyt CD: Muzyka dawnej Europy cz.I (nagrania archiwalne z lat 1988-91) oraz Kolędy; Ponowne koncerty w Filharmonii Narodowej w Warszawie; 91 koncertów: 72 w kraju i 19 poza (5 wyjazdów).
1999 Wyprawa "Scholares Minores" do Australii; wydanie nowej płyty CD "Muzyka dawnej Europy" cz.II w Australii; zakup nowych instrumentów ze środków Fundacji im. Kronenberga; Chór "Szczygiełki" zdobywa Grand Prix i Złotą Harfę Eola w Kaliszu; kolejny Złoty Kamerton dla chóru na Ogólnopolskim Konkursie Chórów a`capella; Rekordowa ilość koncertów -121: 75 w Polsce i 46 za granicą (4 wyjazdy).
2000 Jubileusz 25-lecia chóru "Szczygiełki"; wydanie pięknej publikacji autorstwa Małgorzaty Kacprzak i Danuty Danielewicz pt. "Ćwierć wieku dziecięcych zespołów z Poniatowej"; debiut nowego zespołu "Kwartet Antiqua" (Kwartet viol da gamba); w Pałacu gościmy Prezydenta RP-Lecha Wałęsę.
2001 Wielki sukces "Szczygiełków" w Bydgoszczy: Grand Prix i Złoty Kamerton; Udział chóru w Konkursie Radiowej Unii Europejskiej - I miejsce!!!!; Kolejne koncerty "Scholares Minores" w Filharmonii Narodowej w Warszawie; 3 wyjazdy zagraniczne.
2002 Grand Prix oraz dwie Nagrody Główne "Harfy Eola" zdobyte na XXII Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej w Kaliszu; 4 wyjazdy zagraniczne.
2003 I miejsce zdobyte na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym "Legnica Cantat" oraz nagroda Polskiego Radia, koncert w Filharmonii Narodowej, koncert na Światowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"; 3 wyjazdy zagraniczne.
2004 2 wyjazdy zagraniczne - Meksyk i Ukraina, Miedzynarodowe Warsztaty Orkiestralne - 5 orkistr smyczkowych z Litwy, Niemiec i Polski;
2005 4 wyjazdy zagraniczne, Obchody Jubileuszowe 30-lecia działalności zespołów, przyznanie zespołom tytułu "Ambasador Województwa Lubelskiego"
2005 4 wyjazdy zagraniczne, koncert w Filharmonii Narodowej
2006 3 wyjazdy zagraniczne, 2 koncerty w Filharmonii Narodowej
2007 3 wyjazdy zagraniczne, wykonano 102 koncerty, koncerty dla Filharmonii Łódzkiej i Filharmonii Narodowej
2008 4 wyjazdy zagraniczne, udział w projekcie MKiDN
Ostatnio zmieniony przez Marceli Szpak |31 Maj 2009|, o 10:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Fanaberia 
ZaciętyPisarzWiek: 31
Dołączyła: 28 Gru 2008
Posty: 162
Wysłany: |14 Sty 2009|, o 15:58   

A ja pamiętam z podstawówki, że dzieci z chóru zawsze były zarozumiałe :D
 
     
Ola. 
Częsty TuBywalecDołączyła: 23 Gru 2008
Posty: 78
Skąd: Pwa.
Wysłany: |14 Sty 2009|, o 20:59   

To raczej nie zależy od tego ;)
 
     
Marceli Szpak 
StaryWyga
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 5027
Skąd: PeWuA
Wysłany: |14 Sty 2009|, o 21:14   

A ja myślę, że w dużym stopniu do tego :)
Sam pamiętam jak moi rówieśnicy byli strasznie zarozumiali właśnie z powodu chóru :)
Nie wiem jak jest dokładnie teraz ale kiedyś tak było :)
Pozdr.
_________________
stalowcy.COM | Rozkład busów | Galeria zdjęć | Mapa miasta
 
 
     
Marceli Szpak 
StaryWyga
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 5027
Skąd: PeWuA
Wysłany: |15 Sty 2009|, o 15:59   

Opłatek Ludowy ze Stowarzyszeniem "Krewniacy"

W najbliższą niedzielę, 18 stycznia w Radzyniu Podlaskim odbędzie się Opłatek Ludowy.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich.

Współorganizator imprezy, poseł na Sejm Tadeusz Sławecki zachęca do udziału w spotkaniu zapewniając, że warto przybyć w niedzielne popołudnie na godzinę 16:00 do hali sportowo-widowiskowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, ponieważ będzie tam można obejrzeć wspaniałe widowisko artystyczne” : „Scholares Minores pro Musica Antiqua z Poniatowej. Na scenie wystąpi około 200 dzieci, które pracują w zespole ale i w miejscowym chórze „Szczygiełki”.

Poseł Tadeusz Sławecki dodał, że na spotkanie przybędą też przedstawiciele stowarzyszenia ,, Krewniacy”.
„Zaprosimy również państwa Katarzynę i Marcina Welinow ze Stowarzyszenia www.krewniacy.pl, którzy będą mówić o idei niesienia pomocy nie tylko w krwiodawstwie ale i chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi a także chęci propagowania chociażby kwestii transplantologii. Poruszą też kwestię propagowania kultury na drodze i bezpieczeństwa na drodze. Są to sprawy, które w jakiś sposób się łączą z opłatkiem ludowym”.

Współorganizatorami imprezy są starosta radzyński - Jerzy Kułak i Fundacja Rozwoju w Warszawie.
Nasza rozgłośnia objęła patronatem medialnym to wydarzenie kulturalne.

Skarw/Radzyń Podlaski

Źródło: radiopodlasie.pl
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Start Mieszkańcy Praca Ogłoszenia Rozrywka Katalog Firm Galeria Redakcja

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
e-Poniatowa.pl - Serwis Informacyjny Mieszkańców Poniatowej
Strona wygenerowana w 0.06 sekundy. Zapytań do SQL: 14