Witamy na Forum e-Poniatowa.pl !!!

Forum e-Poniatowa.pl to miejsce spotkań mieszkańców Poniatowej i okolic. Znajdziesz tutaj wiele cennych informacji z naszego miasta. Zastanawiałeś się ile jest ulic czy bloków w Poniatowej? Czy wiedziałeś, że pierwszy stadion Stali Poniatowa znajdował się przy skrzyżowaniu ulic Nałęczowskiej i Kraczewickiej? Te i inne informacje znajdziesz właśnie tutaj.
Aby w pełni korzystać z forum zarejestruj się już teraz i dołącz do grona forumowiczów e-Poniatowa.pl !!!

Ogłoszenie 
W związku z coraz częstszymi zarzutami i oskarżeniami skierowanymi w nasza stronę odnośnie komentarzy
zamieszczanych na forum informujemy, że
nie ponosimy odpowiedzialności za treść wpisów zamieszczanych przez użytkowników forum.
Wszyscy użytkownicy są poinformowani o konsekwencjach związanych z zamieszczaniem łamiących regulamin wpisów.
Informujemy również, że istnieje możliwość zgłaszania administracji forum wpisów naruszających regulamin.

>>ZAPOZNAJ SIĘ Z REGULAMINEM FORUM <<

Poprzedni temat «» Następny temat
Będą zmiany personalne w parafiach
Autor Wiadomość
PAWEŁ 
StaryWyga

Wysłany: |25 Cze 2010|, o 15:50   

40

RedGiant 
StaryWyga

Wysłany: |25 Cze 2010|, o 15:58   

Ja 28 więc zwracam honor. :padam:
Pozostańmy przy tym, że każdy swoje doświadczenia buduje na podstawie sytuacji, w których się znalazł. Różnice więc są nieuniknione.

Mimo wszystko cytując "mistrza obiektywizmu" - warto rozmawiać. ;)

PAWEŁ 
StaryWyga

Wysłany: |25 Cze 2010|, o 16:07   

RedGiant napisał/a:
Bzdurą nazywam to, że twierdzisz, że 30 czy 50 pln to nie jest duża składka bo jest raz na rok. A ja pokazałem, że to nie jest jedyna składka i na rok robi się dużo więcej.

Nie odkryłeś wielkiej tajemnicy, że kościół w Polsce jest finansowany z wielu źródeł. Po przesłankach jakie leżą u podstaw Twoich wypowiedzi widzę, że skupiasz się głównie na kosztach jakie ponosimy na utrzymanie instytucji kościoła. Zgodzę się z tobą, że niektóre transfery środków budzą kontrowersje (np forma zwrotu przez państwo majątku zawłaszczonego po II WŚ) ale inne jak choćby dotacje do uczelni czy na remonty obiektów zabytkowych są jak najbardziej uzasadnione.
Myślę, że problem leży w Twoim utożsamianiu się kościołem. Gdybyś czuł się członkiem wspólnoty kościoła takie datki byłyby naturalnymi. Co do datków związanych z ślubami to widzę że porównujesz te uroczystości do aktów urzędniczych. A jeśli chodzi o porównanie w tym kontekście np do operacji u notariusza to ślub jawi się jako mało kosztowna opłata.

PAWEŁ 
StaryWyga

Wysłany: |25 Cze 2010|, o 16:12   

RedGiant napisał/a:
Ja 28 więc zwracam honor. :padam:
Pozostańmy przy tym, że każdy swoje doświadczenia buduje na podstawie sytuacji, w których się znalazł. Różnice więc są nieuniknione.

Mimo wszystko cytując "mistrza obiektywizmu" - warto rozmawiać. ;)

OK nie ma sprawy. z Twoją ostatnią wypowiedzią zgadzam się w 100%
A tak na marginesie ja mając 28 lat również miałem tendencję do przejaskrawiania swoich opinii. Najważniejsze żeby w dyskusji kierować się szacunkiem do adwersarza, wtedy łatwiej ustrzec się od niesprawiedliwych, a przez to krzywdzących opinii.
Pozdrawiam ;)

ostra.riposta
Częsty TuBywalec

Wysłany: |25 Cze 2010|, o 22:19   

Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygując.

można powiedzieć definicja kolędy ... nic tu nie pisze zbieraniu rocznej składki od parafian

i trochę Cię nie rozumiem, najpierw chciałeś zakładać droższe ogrzewanie gazowe w blokach teraz uważasz, że ustalenie przez księdza widełek ofiary jest zupełnie naturalne. Czy nie lepiej widzianym, odbieranym i nie lepszym pasterzem będzie ten który nie będzie afiszował się swoim bogactwem? Szczególnie, że ksiądz powinien przede wszystkim zajmować się duchem i nie traktować kościoła jak firmy. Nie wspominając o życiu w ubóstwie....

pozdrawiam.

PAWEŁ 
StaryWyga

Wysłany: |25 Cze 2010|, o 22:35   

ostra.riposta napisał/a:
i trochę Cię nie rozumiem, najpierw chciałeś zakładać droższe ogrzewanie gazowe w blokach teraz uważasz, że ustalenie przez księdza widełek ofiary jest zupełnie naturalne.

1. Proszę powiedz kiedy chciałem zakładać ogrzewanie gazowe?
2. Kiedy chciałem aby ogrzewanie było droższe?
3. Prośba trzecia to kiedy zwracałem uwagę na widełki czy ustalanie dolnej granicy datku.
Proszę o rzetelność lub jeśli przypisywanie domniemanych intencji nie wynika z braku rzetelności o czytanie ze zrozumieniem.

Lelum Polelum
ZaciętyPisarz

Wysłany: |26 Cze 2010|, o 09:47   

Jeśli chodzi o jakiekolwiek pieniądze + ksiądz odsyłam do Mt21,12-22. Tyle w tym temacie. Dla mnie duszpasterz, który podaje jakąkolwiek kwotę do "wpłaty" czy jak to tam nazwać po prostu odpada w przedbiegach.

PAWEŁ 
StaryWyga

Wysłany: |26 Cze 2010|, o 10:06   

Lelum Polelum napisał/a:
Jeśli chodzi o jakiekolwiek pieniądze + ksiądz odsyłam do Mt21,12-22. Tyle w tym temacie

I uważasz, że w tym cytacie znajdujesz potwierdzenie tezy, że ksiądz nie może mieć nic wspólnego z pieniędzmi??

Lelum Polelum
ZaciętyPisarz

Wysłany: |26 Cze 2010|, o 10:46   

PAWEŁ napisał/a:
I uważasz, że w tym cytacie znajdujesz potwierdzenie tezy, że ksiądz nie może mieć nic wspólnego z pieniędzmi??

Nie tyle, że "nic wspólnego z pieniędzmi" gdyż żyjemy w XXI wieku i jednak wiadomym jest, że pieniądz jest niezbędny do jako takiej egzystencji tylko o "kupczenie" wiarą. Przecież po podpisaniu państwa Polskiego z KRK konkordatu podstawowe sakramenty są ustawowo ZA DARMO. Zresztą cytat ten każdy niech interpretuje jak mu sumienie podpowiada i tyle. Wg mojej interpretacji jeśli Jezus przyszedłby dziś do większości kościołów byłaby powtórka z rozrywki. Kończę wypowiedzi w tym temacie ze względu na delikatną sprawę jaką jest wiara. Żeby nie było, szanuję każdą wypowiedź i nie podejmuję polemiki w tak indywidualnym temacie.

PAWEŁ 
StaryWyga

Wysłany: |26 Cze 2010|, o 14:14   

Lelum Polelum napisał/a:
Kończę wypowiedzi w tym temacie ze względu na delikatną sprawę jaką jest wiara. Żeby nie było, szanuję każdą wypowiedź i nie podejmuję polemiki w tak indywidualnym temacie.

Lelum Polelum dla jasności w temacie podkreślę, że nie wypowiadałem się w kwestii wiary.
Dyskusja dotyczy raczej finansowych aspektów funkcjonowania kościoła w mikroskali.
Do dyskusji sprowokował mnie ton wypowiedzi jakie pojawiły się w toku dyskusji. Można spierać się czy postawa niektórych księży jest godna, ale należy to czynić w sposób wyważony i nie tak jednostronnie jak miało to miejsce tutaj. Zazwyczaj ludzie z lokalnego "świecznika" mają w swych kontaktach z ludźmi różne doświadczenia. Ale w ocenach starajmy się być obiektywni.

Razer
ZaglądaczSpoglądacz

Wysłany: |7 Lis 2010|, o 22:12   

No i jak Wam się widzi nowy proboszcz, bo jak dla mnie całkiem całkiem?

Marceli Szpak 
StaryWyga

Wysłany: |7 Lis 2010|, o 22:19   

Chyba będzie ok ;) Tylko to "właśnie" ... :)

Mały 
Częsty TuBywalec

Wysłany: |8 Lis 2010|, o 13:42   

A propo proboszcza to zaprosił poniatowski chór Cadiuelis na msze za ojczyznę 11 listopada o godzinie 9.00
Serdecznie zapraszam.

Razer
ZaglądaczSpoglądacz

Wysłany: |8 Lis 2010|, o 19:20   

Próbowałem kiedyś policzyć to "właśnie" ale przerosło mnie to zadanie :D

Marceli Szpak 
StaryWyga

Wysłany: |8 Lis 2010|, o 20:59   

To może ja się wypowiem ;) 3 tyg. temu padło 10 "właśnie" w ogłoszeniach duszpasterskich ;)

Odpowiedz do tematu